Aplikace Geoprohlížeč uživatelům zajišťuje přístup ke stahování dat.
V Geoprohlížeči stačí přidat produkt do Seznamu vrstev a v jeho možnostech jsou k dispozici nástroje pro stahování dat (viz obr. 1). Můžete využít připravené odkazy pro jednotlivé produkty, které jsou k dispozici níže.
Obr. 1: Přístup k možnostem stahování dat
Stáhnout předpřipravené výdejní jednotky (ATOM): Každá datová sada je připravena v různých výdejních jednotkách (klad listů nebo stát). Pokud jsou data připravena v kladech listů, můžete po spuštění Geoprohlížeči najít své zájmové území a následně kliknout na tlačítko Vyhledat. Díky tomu dostanete jen relevantní výsledky, protože maximální počet výsledků je omezen. Výsledek můžete ihned stáhnout.
Exportovat výřez dat (menší území): Geoprohlížeč zároveň umožňuje vytvořit si přesný výřez z datové sady, tento proces ale trvá několik minut, proto je rozsah území k exportu omezený. Vhodné využití je například pro výřez katastrálního území z Ortofota nebo si rozsah nakreslit.
1. Ortofoto ČR
Jako otevřená data jsou poskytovány datové sady aktuálního produktu Ortofoto ČR a data harmonizovaná dle prováděcích pravidel INSPIRE, pro které je aktuální ortofoto zdrojovou datovou sadou.
Jako otevřená data je poskytována kompletní polohopisná část ZABAGED®, která obsahuje prostorové a popisné informace o sídlech, komunikacích, rozvodných sítích a produktovodech, vodstvu, územních jednotkách a chráněných územích, vegetaci a povrchu a terénním reliéfu. Ve formě otevřených dat jsou dále poskytovány i veškeré datové sady harmonizované dle prováděcích pravidel INSPIRE, pro které je polohopisná část ZABAGED® zdrojovou datovou sadou.
Datovou sadu reprezentují vrstevnice se základním intervalem 1 m, atributem jsou rozlišeny zdůrazněné vrstevnice s intervalem 5 m, v rovinatém terénu je datová sada doplněná o doplňkové vrstevnice s intervalem 0,5 m.
4. Digitální model reliéfu České republiky 5. generace
Představuje zobrazení přirozeného nebo lidskou činností upraveného zemského povrchu v digitálním tvaru ve formě výšek diskrétních bodů v nepravidelné trojúhelníkové síti (TIN) bodů s úplnou střední chybou výšky 0,18 m v odkrytém terénu a 0,3 m v zalesněném terénu.
5. Digitální model reliéfu České republiky 4. generace
Představuje zobrazení přirozeného nebo lidskou činností upraveného zemského povrchu v digitálním tvaru ve formě výšek diskrétních bodů v pravidelné síti (5 x 5 m) bodů s úplnou střední chybou výšky 0,3 m v odkrytém terénu a 1 m v zalesněném terénu.
6. Digitální model povrchu České republiky 1. generace
Představuje zobrazení území včetně staveb a rostlinného krytu ve formě nepravidelné sítě výškových bodů (TIN) s úplnou střední chybou výšky 0,4 m pro přesně vymezené objekty (budovy) a 0,7 m pro objekty přesně neohraničené (lesy a další prvky rostlinného krytu).
Obsahuje geodetické údaje o bodech bodových polí z území České republiky, které lze využít pro přesnou lokalizaci objektů v závazných referenčních systémech.
Geonames je informačním systémem geografických jmen České republiky (ČR). Má podobu bezešvé databáze pro celé území ČR, vedené v centralizovaném informačním systému spravovaném Zeměměřickým úřadem.
Základní topografická mapa ČR 1 : 5 000 v S-JTSK (ZTM 5/S-JTSK) rozšiřuje od roku 2023 měřítkovou řadu státního mapového díla Zeměměřického úřadu. ZTM 5/S-JTSK se vyhotovuje ze Základní báze geografických dat České republiky (ZABAGED®), digitálního modelu reliéfu České republiky 5. generace (DMR 5G), databáze geografických jmen České republiky Geonames a kartografické databáze Data10.
Základní topografická mapa České republiky 1 : 10 000 (ZTM 10) v rovinném souřadnicovém systému Jednotné trigonometrické sítě katastrální (S-JTSK) je základním státním mapovým dílem. ZTM 10/S-JTSK od 1. 7. 2023 nahrazuje Základní mapu České republiky 1 : 10 000 (ZM 10). ZTM 10/S-JTSK zobrazuje celé území České republiky v souvislém kladu 4194 mapových listů.
Základní topografická mapa České republiky 1 : 25 000 (ZTM 25) v rovinném souřadnicovém systému Jednotné trigonometrické sítě katastrální (S-JTSK) je základním státním mapovým dílem. ZTM 25/S-JTSK od 1. 7. 2023 nahrazuje Základní mapu České republiky 1 : 25 000 (ZM 25). ZTM 25/S-JTSK zobrazuje celé území České republiky v souvislém kladu 717 mapových listů.
Základní topografická mapa České republiky 1 : 50 000 (ZTM 50) v rovinném souřadnicovém systému Jednotné trigonometrické sítě katastrální (S-JTSK) je základním státním mapovým dílem. ZTM 50/S-JTSK od 1. 7. 2023 nahrazuje Základní mapu České republiky 1 : 50 000 (ZM 50). ZTM 50/S-JTSK zobrazuje celé území České republiky v souvislém kladu 202 mapových listů.
Základní topografická mapa České republiky 1 : 100 000 (ZTM 100) v rovinném souřadnicovém systému Jednotné trigonometrické sítě katastrální (S-JTSK) je základním státním mapovým dílem. ZTM 100/S-JTSK od 1. 7. 2023 nahrazuje Základní mapu České republiky 1 : 100 000 (ZM 100). ZTM 100/S-JTSK zobrazuje celé území České republiky v souvislém kladu 60 mapových listů.
Základní topografická mapa České republiky 1 : 250 000 (ZTM 250) v rovinném souřadnicovém systému Jednotné trigonometrické sítě katastrální (S-JTSK) je základním státním mapovým dílem. ZTM 250/S-JTSK od 1. 7. 2023 nahrazuje Základní mapu České republiky 1 : 200 000 (ZM 200). ZTM 250/S-JTSK zobrazuje celé území České republiky v souvislém kladu 12 mapových listů.
Mapa České republiky 1:500 000 (MČR 500) je základním státním mapovým dílem a je koncipována jako přehledná obecně zeměpisná mapa. Zobrazuje celé území České republiky na jednom mapovém listu.
Mapa České republiky 1:1 000 000 (MČR 1M) obsahově navazuje na Mapu České republiky 1:500 000 a je rovněž koncipována jako přehledná obecně zeměpisná mapa. Zobrazuje celé území České republiky na jednom mapovém listu.
Data50 je digitální geografický model území České republiky odpovídající přesností a stupněm generalizace měřítku 1 : 50 000. Model je strukturován do osmi tematických vrstev a obsahuje celkem 59 typů objektů.
Databáze Data250 je digitální geografický model území České republiky odpovídající přesností a stupněm generalizace měřítku 1:250 000. Data250 je zpracována v rozsahu celého území České republiky a obsahuje cca 50 typů objektů, které se člení do osmi tematických oblastí.